Büyük Ada

Bence istanbul da gezip görülebilecek hoşça vakitler geçirilebilecek en güzel yerlerin başında büyük ada geliyor . Üstelik toplumun her kesimine hitap ediyor . Büyük ada özellikle yazın ki şimdilerde Suriyelilerin de etkisiyle yazın oldukça kalabalık ki hafta sonu vapurların taşarak yolcu taşıdığı vapur seferleriyle herkesin akın ettiği bir yer .benim öncelikli tavsiyem hafta içi imkan bulabiliyorsaniz bu güzel adayı bir nebzede olsa sakinlik içinde gezmeniz .hem yakın olmam hemde kalabaliktan sıyrılıp güzel vapur tadınıda çıkartabilmek maksadıyla ulaşımda ben bakırköy den kalkan ada vapurların tercih ediyorum .

Vapurdan iner inmez bı ada büyüsü sarıyor sizi tabiki birçok yerde olduğu gibi büyük adanında her mevsim ayrı bir güzelliği var . Yazı ayrı kışı ayrı hatta mevsim geçişleri ilkbaharı sonbaharı bile ayrı güzel bı ada . Benim adada en birinci tercihim bir iki lokma sahile ve vapurların gidiş gelişine karşı atıştırmak oluyor önce güzel bı enerji toplayip adaya adapte oluyorum. Ada biraz pahalı belki vardır ucuz yerleri ama ben gezip dolaşmaya vakit ayırdığım için hiç fiyat araştırması yapmadım . Bildiğim kadarıyla balık en uygun yemek konusunda ki bir kaşarlı tostun bile 15 TL olduğu biryer bilginiz olsun . Size tavsiyem faytonlar mevcut ama eğer çok bı bahaneniz yoksa kendinizi azıcık zorlayıp bisikletle adayı turlayin .plajı çakıllı onun için hiç girmedim İstanbul çevresinde tercih ettiğim güzel plajlar var onun için büyük ada yüzmek için tercih ettiğim biyer olmadı hiç . Size tavsiyem bisikleti alır almaz aya yorgi kilisesine doğru çıkmaya baslayin . Evet doğru duydunuz çıkmaya dedim çünkü yol uzun ve yer yer bir nebze zorlayıcı dik yokuslari var alışkın olmayanlar zorlanabilir onuda bisikleti elinize alıp manzarayı seyrederek yürüş eşliğinde atlatabilirsiniz .bunların en zorlayıcı olanı aşıklar tepesi diye geçiyor eminim sevdiğiniz insanla bu tepeyi asmaniz ayrı bir anlam kazanacak . Yanlış anlamayın aşmak derken evereste falan tırmanmıyorsunuz hafif tatlı bir rampa .yol boyunca size birbirinden güzel köşk ve konakları eşlik ediyor adanın . Eğer şanslı vede doğru mevsimi seçerek gittiyseniz bu köşk ve konakların bahcelerini süsleyen begonviller rengarenk yaprak ve çiçekler bonusu oluyor .

Yol ilerledikçe ve rampalar çıkıldıkça yol kenarlarında Oman içlerinde çay bahçeleri başlıyor köşkler ve konaklar azalıyor ben hiç bu yerlerde beklemedim ama durup buralarda kitap okuyan güzel vakit geçiren insanlar onlara ozenmeme neden oldular . Ben hep kurtlu olduğum için hiç yerinde duramayanlardanim .zaten bu kısmı da geçince bisiklet sürmeli güzel tatlı yollara ulaşıyoruz çok fazla ilerlemeden de faytonlarin beklediği ufak bir meydana geliyorsunuz . Burasi bisikletle yolun sonu meydana giriş yaptığımız yolun karşısından patika yol göreceksiniz burda bisiklete binmek yasak ya emanete bırakacaksın iz bu işi yapan insanlar var yada yanınızda oldukça dik ve uzun bir yol çıkaracaksınız . Ben hep yanımda çıkarmayı tercih ettim . Dediğim gibi yol uzun yolda bileklik vesaire el yapımı takılar satan insanlar var çoğu çok hoş şeyler . Bileklik seven biri olaraktan ilgi çekici seyler bulabiliyorum . Yol uzun geleni mevsim yazsa ve susadıysanız suzuzluktan öldük falan diyebilirsiniz hatırlatayım yolun sonu aya yorgi kilisesi hiç içine girmedim giriliyor mu bilmiyorum ben genelde geç saatlerde çıktığım için girenide görmedim muhtemelen kapalı oluyor neyse zaten amaç bu değil girip görmekte güzel olurdu tapi . Kilisenin yanına gelince muhteşem bir manzara sizi karşılıyor bir yanda adanın eşsiz manzarası diğer tarafta ben hep gün batımında gidiyorum muhteşem bir gün batımı manzarası sizi karşılıyor bütün susuzluğunu ve yorgunluğunuzu unutuyorsunuz ki halen susuz iseniz üzülmeyin kilisenin ufak bir dinlenme alanı var o saatlerde pek birşey olmuyor ama en azından soğuk suları mevcut hemde oldukça uygun fiyatlı .

Büyük ada gün batımı
Aya Yorgi kilisesi

Geri dönüş malum geldiğiniz gibi olacak ama ama gezip görme fırsatını bulan arkadaşlar mutlaka ama mutlaka bu adanın meşhur enfes dondurması dan tatmadan dönmeyin . Emin olun sırf dondurması için bile bu adaya geri gelmek isteyeceksiniz umarım aklinizdakilere birazda olsa cevap olabilmişimdir gezmek güzel bol bol gezin 😊