Çatalca orman yürüyüş parkuru

Yolun başında 🙂

Çatalca İstanbul kalabalığından kaçış ve doğa ile buluşma noktasında İstanbul’luların yanı başında bir konumda yer almakta . Birçok kişi çatalca merkezde yer alan çiftlikler ve ve meşhur büyük geniş ağaçlar içinde yer alan bahçeli köftecilerini tercih edip hafta sonu sakin vakit geçirip sitresini atma çabasında oluyor . Fakat çatalcanın farklı iki yüzü daha var birincisi ormanlı tarafında karadeniz de sahile bakan kısmı birçok extrem spor severin buluşma noktası örneğin paraşüt paramotor ormanda off road motor , jip safari ve deniz de su aktiviteleri gibi etkinlikler. Diğer bir seçenek ise benim de deneyimlediğim orman da trekking seçeneği bulunmakta . Ben arkadaşımın eşi öğretmen olduğu için yüz kişilik çoğunluğu öğretmen olan bir gruba dahil olarak böyle bir geziyi deneyimledim . İstanbul’dan otobüslerle buluşma noktalarından alındıktan sonra sabah kahvaltısı için güzel bir mekana getirildik bahçede yüz kişilik koca bir kahvaltı masasında hem güzel sohbetler eşliğinde kahvaltımızı yaptık hemde Oman yürüyüşümüzün güzergahı hakkında ufak bilgiler sahibi olduk . Ortalama 30 kilometrelik orta dereceli bir yürüyüş parkuru Kurşunlugerme ve Ballıgerme güzergahında yürüyüşümüzü tamamlayacağımız bilgisini edindik . Kahvaltılar yapıldıktan sonra araçlarla yürüyüşümüzün başlayacağı noktaya vardık toplu ve bireysel fotoğraflar çekildikten sonra yürüyüşümüze başladık .

Güzel büyük bir grubun içersinde bizim kendi küçük grubumuz

Şansımıza birgün önce yağmış olan yaz yağmuru parkurun ormanın içinden ilerleyen ilk beş altı kilometrelik toprak yolunu çamura çevirmişti biraz atlaya biraz da zıplayarak herşeye rağmen güzel bir başlangıç süreci oldu birkaç kez gruptan ayrılıp iki arkadaş ormanın içineden ilerleme başladık yaramaz oyun bozan iki çocuk gibi anlayacağınız ama bu oyunumuz çokta geçmeden kaybolup zar zor çeken telefon şebekesiyle gruptaki arkadaşlardan konum isteyip grubun geneline çaktırmadan tekrardan gruba dahil olduk . Onlarda ormanın ortasında geniş çiçeklerle süslenmiş düz bir araziye varmış mola verip manzaranın tadını çıkarıyorlardı . Bu noktaya kadar güzel bir orman gezisi olan gezimiz buradan sonra ormanın etkisini biraz daha gösterdiği doğaya daha çok yaklaştığımız güzel bir trekking e dönüşmeye başladı .

Üstelik yürüyüşümüzün burdan sonraki kısmında birde bize eşlik eden doğanın güzelliklerinden mandıra deresi dahil oldu . Söylemeden geçemiycem orman yolu boyunca güzel bir görüntü sergileyen mandıra deresi ne yazık ki kimyasal atıklardan köpük ve baloncuklar içerisindeydi . Orman ve güzel hava tam yürüşe müsait herşey iyi tamam ama yürüyüş boyunca kirliliğinden elimizi bile sokamadığımız bir dere bize eşlik etti. Elimizde batonlarımızla aramızda düşüp kalkanlarımızla güzel bir yürüyüş yaptık bir ara ters yönden gelen genç bi hatta çocuklardan oluşan bir izci grubuyla karşılaştık tabi başlarında hocalarıyla çocuklar çok tatlı olmuşlardı izci uniformalarının içinde . Kimi zaman ormanda kamp yapanlara da den geldik güzel görüntülerdir anlayacağınız . Birde ormanın içinde rehberimizin dediğine göre bir ucu İstanbul Fatih’e kadar dayanan su kemerlerine denk geldik dediğine göre İstanbul’un altındaki tünellerden biri buralardan biryerden çıkıyormuş ki malum az çok İstanbul tarihiyle ilgileneniniz varsa bilirsiniz ki İstanbul’un altı labirent şeklinde ucu bucağı belirsiz kanallarla çevrili . Gerçekten görsel olarak hem hayrete düşürücü hemde kendine hayran bırakan kemerlerdi devasa kayalar onca yıl önce nasıl böyle dizilip bu yükseklikteki kemerler inşa edilebilmiş anlaması akıl erdirilmesi güç durum . Ancak bu tarihi güzellikteki kemerler yıpranmış ve birçok noktası çökme eşiğine gelmiş hatta devasa kayalardan bazıları sanki askıda her an düşebilirlermiş gibiydi . Yolumuza az biraz daha devam ettikten sonra küçük şirin bir köye geldik . Burada küçük bir lokanta da yiyip içip dinlendik . Küçük dediğimede bakmayın yüz kişilik gruba güzel bir öğle yemeği sundular . Yazımın başında da dediğim gibi çatalcanın köftesi meşhurdur yolunuz butarafa düşerse tatmanızı öneririm biz de köftelerimizi yiyip dinlenip . İçimizden yorulmamış olan beş altı kişiyle köyün futboll sahasında çocukları da aramıza alıp mecburen ki top onlarındı 😅 yorgunluğunuza yorgunluk kattık ama olsun yenilmiş olmamız dışında eğlenceliydi güzel geçti .

Daha terimizi üstümüzden atmamıştık ki tekrardan araçlara binip yakın bir noktada mutlaka görmemiz gerktiği söylenen yanına gidene kadar bizden sır gibi saklanan süprizimiz olsun denilen çilingoz tabiat parkında bulunan ufak bir şelaleye vardık burda da yol boyunca rengaren çiçeklerin arasından geçtik çokta karmaşık olmayan orman yollarından ilerledik derelerden atladık güzel buz gibi bir şelaleye vardık . Çok kez doğayla kamp yaparak baş başa kalıyorum ancak ilk trekking deneyimim oldu hemde böyle kalabalık bir grupla gayet hoşuma gitti her zaman dediğim gibi gezin biryerlere gidin farklı şeyler tadın hayat yaşadığınız ve gördüğünüz şeyler değerinde güzelleşir güzellestirin hayatınızı.

“Çatalca orman yürüyüş parkuru” için 333 yorum

 1. Our mission at vape4style.com is to offer our customers with the most ideal vaping knowledge feasible, helping them vape with style!. Located in NYC as well as in service since 2015, our experts are a custom vaping warehouse store offering all sorts of vape mods, e-liquids, nicotine sodiums, shuck units, containers, rolls, as well as various other vaping add-ons, like batteries and external chargers. Our e-juices are regularly clean since our team not merely offer our items retail, yet also distribute to regional NYC establishments along with offer retail possibilities. This enables our company to constantly revolve our stock, delivering our clients as well as outlets with the absolute most freshest supply achievable.

  If you are actually a vaper or even making an effort to leave smoke cigarettes, you reside in the appropriate place. Intend to spare some loan in process? Hurry as well as join our e-mail subscriber list to get unique nightclub VIP, vape4style rebates, advertisings and totally free giveaways!

  Our company are an exclusive Northeast Yihi representative. Our experts are actually also licensed representatives of Negative Drip, Harbour Vape, Charlie’s Chalk Dirt, Beard Vape, SVRF by Saveur Vape, Ripe Vapes, Smok, Segeli, Shed Vape, Kangertech, Triton and a lot more. Do not see something you are trying to find on our site? Certainly not a concern! Only permit our company understand what you are actually seeking as well as we will find it for you at a inexpensive cost. Have a concern regarding a specific product? Our vape specialists will definitely be glad to give more particulars regarding anything our team market. Just deliver us your inquiry or call our company. Our team is going to rejoice to help!

  best smok device shopping = Yihi SX Mini ML Class

 2. Our mission at vape4style.com is to deliver our consumers along with the greatest vaping expertise possible, helping them vape snappy!. Located in NYC as well as in business since 2015, we are actually a personalized vaping supermarket offering all kinds of vape mods, e-liquids, pure nicotine sodiums, vessel bodies, tanks, coils, and other vaping accessories, such as electric batteries and also exterior battery chargers. Our e-juices are actually regularly fresh because we not merely sell our products retail, yet also distribute to regional NYC retail stores as well as offer wholesale alternatives. This allows our team to consistently rotate our inventory, providing our customers and also establishments with the best best supply feasible.

  If you are a vaper or making an effort to leave smoke, you remain in the best area. Intend to save some loan present? Rush and join our email newsletter to obtain special club VIP, vape4style savings, promos and free of cost giveaways!

  Our experts are an exclusive Northeast Yihi distributor. Our company are actually likewise authorized reps of Poor Drip, Port Vape, Charlie’s Chalk Dirt, Beard Vape, SVRF through Saveur Vape, Ripe Vapes, Smok, Segeli, Lost Vape, Kangertech, Triton as well as many more. Don’t find one thing you are looking for on our internet site? Not a problem! Simply permit us know what you are actually searching for and our team will definitely discover it for you at a affordable rate. Possess a question concerning a certain item? Our vape experts will definitely be glad to offer additional information concerning everything our team sell. Merely send us your concern or even call us. Our group will rejoice to help!

  the o.b. e-liquid shopping – Yihi SX Mini

 3. Hi! We are working with businesses like yours to support them in the creation of excellent websites and mobile apps of any complexity and specification.
  If your CEO / CTO / CIO has plans to launch new digital resources or update existing ones (to iOS 13 for example), Aplana can be a valuable partner and assist in achieving those goals.
  Aplana was featured on the Clutch Rating List of the Top-200 Best Custom Software Developers 2018 in the world (you may google this information).
  Since 1999 we have launched over 1500 small and large IT projects worldwide. We deliver digital projects to US customers through our highly skilled software teams in Eastern Europe.
  This structure allows us to keep the cost for our services reasonable and justified while maintaining a quality of work that is exceptionally high.
  Please contact us if you have any technical RFP ( request@aplana.us ) or visit us at http://aplana.us
  to get more info.
  Please, accept our apology if it currently doesn’t apply to you.

 4. I read through this website and there is so much helpful info, bookmarked 🙂

  [url]http://www.pelzmode.de/import/mikrozajmy-bez-otkaza-s-plohoj-2-7095.html[/url]
  [url]http://www.gtmg.tv/2019/06/19/mikrozajmy-bez-otkazov-bez-kreditnoj-istorii-1/[/url]
  [url]http://www.olryt.com/mikrozajmy-v-kazahstane-na-bankovskij-schet-2/[/url]
  [url]http://www.landscapingschaumburg.com/2019/06/mikrozajmy-bez-otkaza-s-plohoj/[/url]
  [url]http://www.kingsrestaurant.dk/mikrozajm-organizacii-4/[/url]
  [url]http://www.bellanapoli.sk/mikrozajmy-bez-pensionnogo-fonda-v-aktobe/[/url]

 5. Sorry for making you read this message which is most likely to be thought about by you as spam. Yes, spamming is a negative thing.

  On the various other hand, the best means to discover something brand-new, heretofore unknown, is to take your mind off your everyday inconveniences as well as reveal passion in a subject that you may have thought about as spam prior to. Right? deer antler

  We are a team of young guys that have actually decided to start our very own organisation as well as make some cash like many other individuals on Earth.

  What do we do? We provide our visitors a vast selection of terrific handmade rings. All the rings are made by the finest artisans from all over the United States.

  Have you ever before seen or worn an eco-friendly opal ring, wood ring, fire opal ring, Damascus ring, silver opal ring, Blue-green ring, blue opal ring, pink ring, meteorite ring, black ring or silver ring? This is only a tiny part of what you can constantly locate in our shop.

  Made in the USA, our handmade rings are not simply beautiful as well as initial presents for, state, a wedding event or birthday celebration, however likewise your amulet, a thing that will certainly bring you good luck in life.

  As payment for your time spent on reading this message, we give you a 5% discount rate on any type of thing you have an interest in.

  We are expecting conference you in our store!

 6. I conceive this website has got some rattling superb info for everyone. Dealing with network executives is like being nibbled to death by ducks. by Eric Sevareid. badfaeakcebg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir